Першотравенська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1

 

Семестрово-блочна система навчання

 

У 2012-2013 навчальному році творча група вчителів школи розпочала роботу над методичною проблемою "Впровадження семестрово-блочної системи  організації навчально-виховного процесу шляхом використання технології модульного навчання"

 

Етап планування

 

 

 

 

 

 

Практичний аспект
 

Вчителі охоче діляться досвідом роботи з впровадження СБС:

Сінгатуліна А.Д. продемонструвала можливості технології на уроці в 6 класі: "Подорож в країну карт"

Розробка уроку та відео знаходяться ТУТ

 

Вчитель історії Понежа Н.О. провела відкритий урок в профільній групі 10-А класу по темі "ІІ Універсал Центральної ради та його наслідки". Фото і відео можете переглянути ТУТ/ Матеріали до уроку ТУТ

 

Хацько С.О. запросила колег на урок в 8-Б клас за темою "Російська імперія в к.17- в п.п. 18 століття. Матеріали до уроку знаходяться ТУТ

ImageChef Sketchpad - ImageChef.com

 

Результати впровадження елементів модульного навчання у навчально-виховний процес Першотравенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1

Отже, 2012-2013 навчальний рік наша школа відпрацювала за новою формою організації навчально-виховного процесу. Дати практичну оцінку блочно-модульній системі навчання ми попросили учнів, батьків та вчителів  шляхом анонімного опитування, за результатами якого можемо на даному етапі окреслити переваги й недоліки нашого експерименту

 

 

 

НЕДОЛІКИ ТА ПЕРЕВАГИ

БЛОЧНО-МОДУЛЬНОЇ СИСТЕМИ

(за результатами опитування вчителів, батьків та учнів школи)

 

Переваги:

 

1.     Зменшення обсягу домашнього завдання

Оскільки уроки стоять парою, то відповідно менше домашнього завдання

2.     Підвищення рівня навчання багаторазовим повторенням

Блочно-модульна система передбачає викладення матеріалу модулями, де перший модуль вступний на якому подається коротко весь матеріал блоку. Наступні модулі – це повторення першого модуля та вивчення теми більш глибоко. Останній модуль блоку – це узагальнення та контроль знань. Отже діти багато раз повторюють один і той же матеріал з уроку в урок.

3.     Можливість корегування знань завдяки ДІЗам

ДІЗи – це можливість займатися з дітьми індивідуально. Слабких учнів підтягнути в навчанні пояснив матеріал ще раз враховуючи їх рівень розвитку та знань, а інтелектуально обдарованих, наприклад, готувати до олімпіад. Підготовка до здачі ЗНО або ДПА(фактично – безкоштовні уроки з «репетитором» з будь-якого предмету)

4.     Індивідуальний підхід

Завдяки, методичній карті учні самі можуть визначити свій темп роботи. Слабкі виконати завдання більш легкі, можливо не всі, але на уроці працювати. Учні з високим рівнем знань, як правило працюють на перед, тому є можливість опрацювати додатковий матеріал

5.     Менше підручників

Так як уроки в розкладі стоять парами, то менше підручників дітям носити в школу, що зменшую напруги на організм дитини

6.     Раніше закінчення уроків

Уроки по 40 хвилин, а тому діти звільняються зі школи раніше.

 

Недоліки:

 

1.     Багато підготовки вчителя (методична карта)

Складання методичної карти для кожного уроку, планування уроку за блочно-модульною системою(складно тільки на початковому етапі впровадження системи)

2.     Багато роздруковувати матеріалу на урок (матеріальні витрати)

Для кожного уроку вчителю потрібно роздрукувати методичну карту кожному учню, конспект уроку для вчителя тощо

3.     ДІЗи в другій половині дня

Часто розрив між уроками та ДІЗами становить від 1 години до 5 годин, через що постає вибір між додатковим заняттям і, наприклад, гуртком чи секцією.

 

Підсумовуючи вищесказане, можна зробити висновок, що недоліки блочно-модульного навчання стосуються лише вчителів. Все нове завжди важке, але мине час - і вчителі напрацюють необхідний матеріал, що значно зменшить кількість недоліків.

 

 

 

 

Планування за блочно-модульною системою – крок до ВНЗів

Освіта – це індустрія, направлена на майбутнє

                                      С. П. Капіца

 

            Сучасне суспільство зацікавлено в тому, щоб його громадяни були здатні самостійно й активно діяти, приймати рішення, швидко адаптуватися до мінливих умов життя. Школа, виконуючи замовлення суспільства, повинна задіяти кожного учня до активного пізнавального процесу. Отже, це повинна бути активна пізнавальна діяльність кожного учня, яка потребує:

-         Чітке розуміння як, де, яким чином ці знання можуть бути застосовані;

-         Уміння співпрацювати в колективі для розв’язання різноманітних проблем, проявляючи  при цьому комунікативні навички;

-         Уміння находити необхідну інформацію не тільки в межах своєї школи, але й в інших наукових, культурних, інформаційних центрах.

           Розв’язання цих задач і є використання нових освітніх технологій, однією з таких є блочно-модульна. Вона особистісно зорієнтована, в ній відбувається індивідуальний та диференційний підхід до навчання кожного учня, а також навчання в співробітництві.

           На уроках української літератури, де великий об’єм матеріалу та недостатня кількість навчальних годин, особливо ефективним є використання технологій  блочно-модульного навчання.

           Кожен учитель української літератури зіштовхується із проблемою відсутності в підручниках добре продуманих завдань та питань для розкриття ідейного замислу й розуміння змісту художніх творів. Навіть якщо вони і є, то учням за ними самостійно засвоювати матеріал важко через складність визначень. Виникає необхідність в розробці нових, більш зрозумілих для школярів завдань. В цьому учителю стане в пригоді використання технології блочно-модульного навчання, яка дозволяє:

-         Здійснювати диференційний підхід до навчання;

-         Дає можливість використовувати різні види діяльності (індивідуальний, в парах, в групах);

-         Сприяє накопиченню матеріалу до ДПА, а також при підготовці до ЗНО;

-         Підвищує мотивацію до вивчення літератури.

Блочно-модульне навчання являє собою «гнучку» технологію, тому вона дуже тісно пов’язана з іншими освітніми технологіями, що дає можливість учителю підвищувати рівень самоосвіти, урізноманітнити форму уроків, розвивати творчі здібності учнів.

Технологію проектів доречно буде використовувати як заключне творче завдання після вивчення блоку тем. Така робота сприяє розвитку умінь працювати в колективі та представити себе перед публікою.

Елементи технології розвитку критичного мислення я використовую при складанні додатків до уроків за блочно-модульною системою та перевірці знань тексту чи теоретичного матеріалу: Фреймові структури(різного виду таблиці), «незакінчене» речення «Чи вірно, що…?» і т.д.  ці елементи допомагають визначити рівень знань учнів, глибину розуміння теми, розвивають в школярів уміння мислити логічно та критично.

Технологія блочно-модульного навчання вимагає використання інформаційно-комунікаційних технологій з метою підготовки матеріалу в програмах Word та PowerPoint, бо майже всі завдання до уроків – це презентація того, що учні повинні зробити для досягнення мети конкретного уроку.

Робота за технологією блочно-модульного навчання дає свої результати: підвищується якісний рівень навчання з предмету, особливо в старших класах. Система блочно-модульного представлення навчального матеріалу допомагає організувати диференційну роботу з учнями в рамках програми «Неуспішні діти. Траєкторія розвитку»: для них розроблено різнорівневі завдання для уроків української літератури по темах і блоках:

-         рівень А – прочитати, запам’ятати, переказати;

-         рівень В – дати відповідь на проблемні питання, скласти та  поставити такі питання самостійно;

-         рівень С – виконати творче завдання.

Використання таких форм роботи дозволяє стабілізувати та покращити успішність та якість навчання в неуспішному класі.